India day - Intia päivä -kulttuuritapahtuma Helsingissä 26.8.2018

India day - Intia päivä -kulttuuritapahtumaa vietettiin Helsingissä historiansa kolmannen kerran loppukesästä, tarkemminottaen 26.8.2018.

Tänä vuonna Intia päivä oli ulkoilmatapahtuma, joka järjestettiin Kaisaniemen kentällä.

Tapahtuma oli hyvin organisoitu ja festivaaliyleisöä ja ravintolajonoja riitti runsaasti aina siihen asti, kunnes Suomen kesä ja luonto tekivät tepposet ja vettä alkoi sataa kaatamalla niin paljon, ja niin kauan, että vaikutti, kuin koko helteisen kesän sateet olisivat sataneet kerralla maahan kuin intialainen monsuuni konsanaan.

Onneksi sade taukosi hetkeksi. Mutta kuitenkin kesken odottamani Suomi-Intia seuran järjestämän etnisen muotishown, jossa nähtiin vaatetusta eri intialaisista osavaltioista, repesi taivas jälleen perusteellisesti. Sinnittelin kaatosateessa Maharashtran ja Goan osavaltioihin asti ja ne nähtyäni jouduin lopulta luovuttamaan ja viemään Marimekko-sateenvarjoni kotiin. Näin ollen missasin illan pääesiintyjän.

Ohessa kuitenkin valokuvia Intia päivän aurinkoisemmalta puoliskolta. Videolta löydät kuvia lisää!


Intia päivän hurmaavia tanssijoita

Intia päivän yleisöä


Entinen suurlähettiläs Marjatta Rasi Suomi-Intia seuran tiloissa


Jonot Intia päivän ruokakojuihin olivat pitkät


Intia Päivässä oli mahdollista teetättää itselleen henna tattoo


Intia Päivässä nähtiin lavalla myös Kalevalaa ja kuultiin Finlandia-hymni

Tanssija Hanna Mannila

Etnistä muotia Intia päivässä

Etnistä muotia Intia päivässä

Etnistä muotia eri Intian osavaltioista

Hetkiä Bollywood-tähtenä

Indivue myös mukana Intia päivässä


Videokuvaa Intia päivästä:Valokuvat Noora Saarinen

Katso myös India Day - Intia päivä vuodelta 2017 sekä India day - Intia päivä vuodelta 2016


Ei kommentteja: